Márciusban lehetőségünk volt részt venni egy 10 napos kiránduláson Németországban, hogy közelebbről megismerkedjünk a nemzeti szocializmussal, valamint a Holokauszttal. Hogy részt vehessünk azt úton, egy kreatív feladatot kellett benyújtanunk a Holokauszttal és a nemzeti szocializmussal kapcsolatban. A pályázatot a Deutsch Ungarisches Jugendwerk (Magyar-Német Ifjúságért Egyesület) hirdette meg a német nemzetiségi középiskolák között. A program neve Education and Remembrance, mely angolul folyt és 8 ország vett rajta részt.
A lehosszabb és legjelentősebb program, amin részt vettünk, az a Bergen-Belsen-i koncentrációs tábor látogatása volt. Itt három napot töltöttünk, valamint az utolsó napunk délelőttjét. A koncentrációs tábor területén épült múzeumban sok érdekes és meghökkentő, eddig nem ismert dologról szerezhettünk tudást. Az emlékhelyen mindhárom nap különböző feladatok megoldásával bővítettük ismereteinket, az utolsó napon pedig virágokat vittünk tiszteletnyilvánítás gyanánt.
Az utazásunknak egy kiemelkedő része volt a hannoveri kirándulásunk, ahol a városházában, a konferenciaterembe ülhettünk be, mint “diplomaták”. A polgármesterhelyettes asszonynak tehettünk fel kérdéseket, a legtöbb szó a németországi politikai helyzetről esett.
Egy nap keretén belül a nemzeti szocializmus témáját saját országainkra kivetítve átbeszéltük, plakátot csináltunk a programban résztvevő országok épületeiről, melyek nem engedik elfelejteni a Holokausztot.
Számunkra meghatározó volt az “élő könyvtár” című érzékenyítő program, ahol olyan emberekkel beszélhettünk, akik a mai napig diszkrimináció áldozatai Németországban.
Egy igazán maradandó élmény volt mindannyiunk számára a holokauszttúlélővel, Gershon Willingerrel való beszélgetésünk, amire egy egész délelőttön át készültünk. A program különböző csoportok társadalomból való kiközösítésével is foglalkozott többek között. Mi a Sinti és Roma kisebbség helyzetéről tudtunk meg többet, mind a nemzeti szocializmus idejében, mind a mai társadalomban egy workshop keretein belül.
Összefoglalva mindhárman megegyezhetünk, hogy egy életre szóló élmény volt számunkra ez a program, és ha lehetőségünk adódna rá biztosan újra nekivágnánk ennek a kalandnak. Bár a témák sokszor megterhelőek voltak, nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy megismerjük a történelem ezen sötét időszakát, és hogy egy nagyobb képet kapjunk más emberek szemszögéből. Ebben nagy segítségünkre voltak a fantasztikus csapatvezetők és a világ hat másik országából érkező résztvevők, akik segítettek nekünk látókörünk kiszélesítésében.
Szerletics Emma, Nagy Réka, Petrovácz Csaba 11.c