Szerda (március 10-én) reggel indult fel Budapestre az MNÁMK kis delegációja a KarMUN 2024-re. Ez egy ENSZ modellezési program, amelyet a Karinthy Frigyes Gimnázium rendez már 2005 óta azzal a céllal, hogy egy fórumot teremtsen a diákoknak, hogy betekintést nyerhessenek az ENSZ működésébe, és kipróbálhassák magukat a diplomácia világában.
A program szervezői vártak jelentkezőket az MNÁMK-ból, mert pár éve német nyelven is folyik a modellezés (egyébként ugyanis a program angolul folyik). Végül 8an jelentkeztünk, név szerint: Kovács Naomi (11C), Szerletics Emma(11C), Petrovácz Ádám (11B), Rideg Lili(11B), Kovács Hanna(11B), Lovász Csenge(11B) és Vidákovics Erik(11B). A nyolcadik jelentkező Nagy Réka (11C) sajnos végül technikai problémák miatt nem tudott részt venni a programon. Kísérőnk Munding Aliz volt.
A jelentkezés után a szervezők elküldték a konferencia három témáját, amit a három napon (csütörtöktől szombatig) kellett megvitatni. (A témák: A szelektív hulladékgyűjtésproblémája, Az etnikai kisebbségek helyzete és Harc a dezinformáció ellen) Ezek a témák mind globális problémák a világon és nekünk, mint az egyes országok delegáltjai, ezekre kellett megoldási javaslatokat kidolgozni, közösen megvitatni, kompromisszumot találni és végül szavazással dönteni a megszavazásáról vagy a leszavazásáról.
Szerda dél körül felértünk a Népligetbe, onnan pedig a szállásunkra mentünk, ahonnan gyors készülődés után villamossal elmentünk a megnyitóra. Itt bemutatták a szervező diákokat (ugyanis a programot szinte teljes mértékben diákok szervezik és vezénylik is le) és mindenkinek jó konferenciát kívántak.
Másnap kezdetét vette az igazi konferencia, kisebb megszakításokkal reggel 9-től délután 4-ig tartott a csütörtöki program. A szervezők, akik egyszerre a Bizottságban elnökséget alkották végig nagyon segítőkészek voltak velünk kezdőkkel, kellemes légkörben telt az egész nap.
Pénteken már kissé tapasztaltabban érkeztünk, így sokkal hatékonyabban folyt a konferencia, jobban hajlottunk az összedolgozásra és kompromisszumokra, a hangulat pedig nagyon családiassá vált. Találkozhattunk Ritter Imrével (a magyarországi németek parlamenti képviselőjével), aki előadóként volt hivatalos a konferenciára. Az estét a belvárosban töltöttük, és mit hoz a véletlen: a Váci utcában összefutottunk Schaidt tanárnővel, akinek pont a hét elején meséltük el, hogy milyen programon fogunk részt venni.
A szombati záró napon a konferencia szintén tevékenyen és pörgősen telt, volt egy újságíró vendégelőadó is, aki egy érdekes workshopot tartott a médiáról, ami illet az aznapi témánkhoz is, a dezinformáció problémájához.
Mindannyian rendkívül élveztük mind a négy napot, amit a program keretein belül tölthettünk Budapesten, nagyszerű élmény volt mindannyiunk számára, és hálásak vagyunk a Karinthy-s szervezőknek is munkájukért.
Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani Nagy Tünde tanárnőnek, aki ösztönzött minket a részvételre és nem hagyta, hogy egy pillanatra is elbizonytalanodjunk abban, szeretnénk-e jelentkezni. Köszönjük Munding Aliznak, hogy elkísért minket, ezzel biztos pontot adott, és támogatott minket a konferencia alatt a jelenlétével és érdeklődésével.
Hatalmas köszönet az iskola felé, hogy úgy döntöttek teljes mértékben támogatják a részvételünket, mindannyian azt mondhatjuk el, hogy megérte, és ha időnk és energiánk engedi, szívesen megyünk a jövő évi KarMUN-ra is.
Iskolánk kis delegációja