hu Magyarországi Német Általános Művelődési Központ - Ungarndeutsches Bildungszentrum +36 (06) 79 - 520 930 - OM azonosító: 027939
hu Magyarországi Német Általános Művelődési Központ - Ungarndeutsches Bildungszentrum +36 (06) 79 - 520 930 - OM azonosító: 027939

Junge Donaubrücken projekt – A fiatalok hidakat építenek Európában 

MNÁMK-UBZ > Egységes Iskola > Junge Donaubrücken projekt – A fiatalok hidakat építenek Európában 

Junge Donaubrücken projekt – A fiatalok hidakat építenek Európában 

A „Junge Donaubrücken” projekt keretében – amelyet Dr. Swantje Volkmann, a Dunai Régió kulturális referense szervezett – a Magyarországi Német Általános Művelődési Központ diákjaiként lehetőségünk volt szeptember 18-22. között egy hetet Bécsben eltöltenünk. Az ifjúsági csereprogram résztvevői a következő Duna menti országokból érkeztek: Bulgáriából, Németországból, Horvátországból, Romániából, Montenegróból, a Moldovai Köztársasából és Magyarországról. Megérkezésünk után játékosan ismerkedtünk meg egymással. Ismerkedő bingójátékot játszottunk, közös jellemzőket kerestünk a többiekkel, majd kisebb csoportokban még jobban megismertük egymást. A legérdekesebbnek azt a játékot találtuk, ahol a többi résztvevő nyelvén kellett szavak jelentését kitalálnunk és azokat kiejtenünk.  

A következő napokban workshopokon vettünk részt a Magyar Kulturális Intézetben (Collegium Hungaricum). Először mindenki bemutatta az országát, melyhez mi egy prezentációval készültünk, és „Sport szeletet” vittünk magunkkal. Lehetőségünk volt arra is, hogy megkóstoljuk a többi ország ételeit. Volt például diós-napraforgómagos és aszalt gyümölcsökkel töltött csokoládé, rózsalekvár Bulgáriából, sajt Romániából, különböző sonkakülönlegességek, de a legjobban a Zacuscǎ ízlett nekünk, egyfajta zöldségekből készült kenyérre kenhető krém a Moldovai Köztársaságból. 

Ezután csoportokban létrehoztunk egy fiktív Duna menti országot. Ebben a feladatban ki kellett találnunk az ország nevét, megnevezni néhány nevezetességet vagy egy hírességet az országból, zászlót festeni, himnuszt írni és megzenésíteni, majd játékosan színpadra állítani az országunk történelmének legfontosabb eseményét. Mint az életben, itt is, sok múlik a szerencsén: egy dobókocka segítségével határoztuk meg a lakosság számát, a Duna hosszát az országban, a költségvetést, a munkanélküliség, a korrupció, az elöregedés és a környezetszennyezés mértékét az országunkban. E problémák ellen a saját költségvetésünkből, vagy egy fiktív dunai testület által ígért támogatással kellett küzdenünk. Ez a feladat betekintést adott egy ország működésébe. 

A workshopok mellett sok időt töltöttünk városnézéssel. Először egy csoportos városnézésen vettünk részt, melynek során sokat megtudtunk Bécs történelméről, és többek között megnéztük a Szent István-székesegyházat. Később ellátogattunk az UNO Citybe, ahol egy idegenvezetés keretében bejárhattuk az épületkomplexumot, és egy kicsit megismerkedhettünk a szinkrontolmácsok munkájával is. A kirándulás másik fénypontja a Sisi Múzeum volt, amely a Hofburgban, a Spanyol Lovasiskola mellett található. A szabadidőnkben meglátogattunk más híres látnivalókat is, mint például a Prátert, a Naschmarktot vagy a bécsi Károly-templomot.  

Élménydús hetet töltöttünk Bécsben, amely során rengeteg élményben volt részünk és új barátokat szereztünk. Köszönet a „Junge Donaubrücken“ projekt szervezőinek és Csorbai Péter tanár úrnak, aki felajánlotta nekünk ezt a lehetőséget. 

Szabó Zorka és Kapitány Klarissza 

További cikkek