Október elején a második osztályosokkal „Dorfprojekt“ keretében Bácsalmásra utaztunk, ahol megtekintettük a Kékfestő Műhelyt.
A Bácsalmási Kékfestő Műhelyt 1879 – ben alapította a Skorutyák család. A mesterség sok-sok éven át apáról fiúra szállt. A család utolsó kékfestő mestere Skorutyák János volt. Jelenleg a család barátja, Bakos Zoltán űzi a mesterséget, ill. vezeti a műhelyt.
Ő, ill. Skorutyák János özvegye, Edit néni mutatta meg nekünk a műhelyt. Bakos Zoltán mesélt a kékfestés történetéről, ill. bemutatta a különböző munkafázisokat. Munkája során ma is a több, mint 100 éves gépekkel dolgozik. Megtudtuk, hogy lesz egy egyszerű fehér anyagból kékfestő anyag. A fehér anyagot először egy ún. „papp”-ba mártott nyomódúccal megmintázzák. Ez a „papp” egy zöldes színű festékanyag, ami festés után az anyagon fehér mintázatot ad. A mintázás után az anyag festőkádba kerül, ahol indigóval megfestik – ettől lesz kék színű. Festés után következik az öblítés, és a vasalás, s már készen is áll arra, hogy terítő, ing, kötény vagy éppen valamilyen ajándéktárgy készüljön belőle.
A műhely megtekintése után Edit néni mesélt a család történetéről.
A műhelylátogatás legélvezetesebb pontja az volt, mikor a gyerekek kis nyomódúcokkal maguk is mintázhattak kék anyagra. Egy kis időre ők is „kis kékfestőkké” váltak.
A munka után elfogyasztottuk a jól megérdemelt ebédünket, s a délutánt egy nagy sétával zártuk a „Nagy Fakopáncs Tanösvényen.”
Mindannyian jól éreztük magunkat ezen a projektnapon.
A második osztályos gyerekek és pedagógusaik